Датум: 19. Novembar 2024 10:07 Категорија: Новости
У сарадњи ученика, наставника и родитеља донета су правила понашања свих актера школског живота.
Правила служе зато да помогну људима да живе једноставније. У свему што људи раде постоје правила: у саобраћају, у писању, у математици, у исхрани, облачењу, понашању. Ако их поштујемо – и живот у школи биће нам лакши и пријатнији.
Правила понашања ученика
Поштуј кућни ред школе, немој да касниш, тиме поштујеш своје и туђе време.
Када дођеш у школско двориште, стани у ред. Чекање се може прекратити разговором. Пристојан ред говори о твојој зрелости и озбиљној намери да у школи добијаш оно по шта си дошао а то је твоје најосновније образовање и васпитање.
Не заборави да својим наставницима, особљу школе и својим друговима упутиш поздрав: “добар дан“, “довиђења“, “здраво“. Њих ће обрадовати, а тебе неће оштетити.
Ходником не јури, не гурај се да не би повредио себе или другог. Старијег пропусти, а групу заобиђи.
Буди пажљив на часу, не сметај, не гунђај, не шетај. Када говориш захтевај да сви ћуте. Тиме поштујеш себе и друге.
Домаће задатке редовно ради и учи. За све што не разумеш или не можеш да схватиш, можеш наставнику лепо да се обратиш.
На часу искључи мобилни телефон и сличне уређаје. То је твоја приватна ствар, а своју приватност треба задржати за себе и њоме не угрожавати друге. ТВОЈЕ не може бити важније од НАШЕГ.
Дозвољено је да у великим количинама употребљаваш речи : молим, хвала, изволи, извини. У комбинацији са љубазним осмехом пред тобом су неограничене могућности. Пробај! Успех је загарантован.
Искажи своје мишљење или незадовољство јасно и гласно, бираним уљудним речима. Тако ћеш једноставно решити сваки неспоразум и са наставником и са друговима.
Не решавај сукобе физичким обрачунавањем. То је карактеристика немоћних и примитивних људи. То сигурно ниси ти!
Немој да улазиш у тоалет са храном у рукама или да причаш са устима пуним хране. Мљацкање у току разговора, једнако је причању са жвакаћом гумом у устима. Непристојно је, једно и друго.
Буди пажљив и нежан према најмлађим ученицима у школи. Они једино од тебе могу да науче како треба да се понашају.
Не исказуј своје незадовољство над школском имовином. Она користи свима. Ако направиш штету твоји родитељи ће морати да је плате. Од такве штете немаш користи.
Не гази траву у школском дворишту. Немој бити јачи од онога што не може да се брани. .
Не бацај смеће око себе. Не остављај такве трагове за собом! Наћи ћемо вас и без њих!
Ако одлучиш да у школу донесеш скупоцене предмете, нека то буде на одговорност твоју и твојих родитеља. Ако се оштете или изгубе не криви друге.
Сигурно ти није пријатно када ти неко претура по торби или перници, па не чини ни ти то другима.
Одећа у којој долазиш у школу треба да буде, уредна, у твом стилу, али и практична за рад. Одећа коју носиш јасно говори о твојој личности. Она одражава укус и стил сваке особе који мора бити поштован. У школу се не долази у поцепаним фармерицама, мајицама на брателе, кратким сукњама или папучама.
Правила понашања запослених у школи
Поштујмо кућни ред школе, не треба да каснимо, тиме поштујемо своје и туђе време.
Изостајање са посла на време најавите ради благовременог организовања замене. Основни знак пристојности је када некоме, ко нас очекује, објаснимо зашто нисмо дошли.
Дежурни наставници се старају о реду у школском дворишту и ходницима школе и уредно воде Књигу дежурства. Остале колеге им помажу, проблеми су нам заједнички.
И када смо замишљени и забринути, не заборавимо да својим колегама, особљу школе и ученицима упутимо поздрав : добар дан“, “довиђења“. Њих ће обрадовати, а нас неће оштетити.
Дозвољено је да у великим количинама употребљавамо речи: молим, хвала, изволи, извини. У комбинацији са љубазним осмехом пред нама су неограничене могућности. Пробајмо! Успех је загарантован.
На часу искључујемо мобилни телефон. То је приватна ствар, а своју приватност треба задржати за себе и њоме не угрожавати друге. НАШЕ не може бити важније од ЊИХОВОГ.
Своје мишљење или незадовољство изражавамо јасно и гласно, међусобним разговором, бираним уљудним речима. Тако ћемо једноставније решити сваки неспоразум са колегама, ученицима и са родитељима.
Будимо принципијелни, захтевни, толерантни и пажљиви према ученицима у школи. Они од нас и родитеља уче како треба да се понашају. Попуштање ученицима је само привидан знак доброг односа са њима. У стварности то је потцењивање њихове способности да науче, потхрањивање њихове лењости и немара и омаловажавање нашег труда.
Добра припрема за рад је предуслов да се на часу осећамо сигурно и опуштено. Припрема за рад ће нам бити лакша, а часови успешнији ако се договарамо и размењујемо искуства.
Пажљиво слушамо ученике. Предлози и идеје ученика доприносе успешнијој реализацији редовне наставе и ваннаставних активности.
Ученицима развијамо свест о очувању животне средине. Учионица и двориште биће онакви каквим их ми створимо васпитним деловањем на ученике. Боравак у уредном и чистом окружењу свакоме више прија.
Сви негујемо међусобне односе засноване на уважавању, разумевању, поштовању, толеранцији и избегавању сукоба. Свађе и вређања нису дозвољени. Поштујемо одлуке које смо заједнички донели.
Комуникација са родитељима је професионална, коректна и конкретна. Нисмо у обавези да примимо родитеља који је дошао ван термина за пријем.
Одећа коју носимо јасно говори о нашој личности. Она одражава укус и стил сваке особе који мора бити поштован, али и добар пример ученицима.
Правила понашања родитеља
Поштовани родитељи, Вас сматрамо блиским сарадницима зато што своју децу, као и ми, учите да поштују Вас, своје другове, наставнике и остале запослене у школи. Ваша сарадња нам је драгоцена, јер ћемо заједничким снагама, васпитањем и образовањем ваше и наше деце, постићи да они постану добри и успешни људи, а школа пријатно и лепо место на које ће с радошћу долазити. ДЕЦА СЛЕДЕ ВАШ ПРИМЕР
Поштујте Кућни ред школе.
Уколико своје дете доводите и одводите из школе, допратите га само до улаза за ученике уместо да га пратите до учионице, јер тиме реметите рад и ред осталих ученика и запослених; Уколико га чекате после наставе, будите стрпљиви и сачекајте га испред улаза за ученике.
Поштујте договор са одељењским старешином о међусобној комуникацији.
Редовно се информишите о учењу и понашању Вашег детета.
Поштујте своје и време других поштовањем термина за пријем родитеља. или најавите свој долазак.
Редовно присуствујте родитељским састанцима.
Благовремено информишите одељењског старешину о свим битним чињеницама везаним за Ваше дете. У року од 48 сати обавестите одељењског старешину о разлозима одсуства свог детета из школе;
Подстичите своју децу да буду одговорна, да поштују себе и друге, свој и туђи рад .
Ваше дете мобилни телефон и сличне уређаје доноси у школу на Вашу и сопствену одговорност.
Школска година почиње у септембру. То је прави тренутак за почетак сарадње са одељењским старешином и предметним наставником.
Информације о успеху и понашању детета добијаћете у континуитету. Мај месец није тренутак за било какве почетке.
Поштујте редослед обраћања (уколико вам је потребна интервенција) и то на следећи начин: прво се обратите одељењском старешини, предметном наставнику, затим педагогу или социологу школе и на крају директору.
Школа је место за сарадњу и договор. Нема места неприкладном понашању, изазивању сукоба са ученицима, другим родитељима и радницима школе. Уколико се то, нажалост, догоди, родитељ ће бити удаљен из школског простора.